Organic Greek Thyme Honey
SKU: DK02
Griekse tijmhoning uit Kreta, Bee Sweet honing met kruidige en aromatische tonen
Organic Greek Thyme Honey
Organic Greek Thyme Honey

Organic Greek Thyme Honey

SKU: DK02
Regular price €12,95
€3,70 /100 g
  • Delivery in Benelux, Germany & Spain
  • Fast shipping
  • Secure payment
  • In stock, ready to ship
  • Inventory on the way
Tax included. Shipping calculated at checkout.

Bee Sweet is a Cretan honey, primarily thyme-based, from a remote area in the Greek province of Chania on Crete, far from civilization.

Fylladitakis is a family business that has been keeping bees and producing Greek thyme honey in Crete for 50 years. Pavlos Fylladitakis is a second-generation beekeeper. He grew up surrounded by nature, among the bees, and now heads the family business. His goal is to continue producing top-quality thyme honey by exclusively using traditional production methods.

Cretan thyme honey is widely known for its purity and high nutritional value, partly due to the rich Cretan flora that supports a natural and organic environment. It is one of the few areas with extensive thyme and pine vegetation where no other intensive agriculture takes place.

Fylladitakis has its own production workshop in Kakodiki, in the province of Chania. He manages over 1,000 beehives, spread across Crete in carefully selected areas where conditions are optimal. These locations are ideal for the bees to collect pure pollen and do their work undisturbed.

The characteristic taste and valuable nutrients of this thyme honey are due to the indigenous flora of the island of Crete.

Biologische early harvest olijfolie uit Kreta met hoge polyfenolen, extra vierge van Cretanthos
Cretanthos - Early Harvest - Olive Oil 500ml
€23,95
€4,79/100 ml
Sold Out
polyfenolen olijfolie uit Kreta, Bio en extra vierge Pamako Tsounati 500 ml
Pamako Polyphenols Olive Oil 500ml (+2000 mg/kg) - Tsounati
€34,95
€6,99/100 ml
Klassieke Griekse stroperige balsamico uit Kreta, ambachtelijk gemaakt door Papadakis
Papadakis - Balsamic - Classic 250ml
€13,95
€5,58/100 ml
Griekse tijmhoning uit Kreta, Bee Sweet honing met kruidige en aromatische tonen
Organic Greek Thyme Honey
€12,95
€3,70/100 g
Extra vierge Griekse olijfolie uit Kreta, Cretanthos Mountain Farming 750ml
Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 750ml
€27,95
€3,73/100 ml
Extra vierge Griekse olijfolie uit Kreta, Mountain Farming selectie van Cretanthos
Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 500ml
€19,95
€3,99/100 ml
Recently viewed