Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 750ml
SKU: CD03
Extra vierge Griekse olijfolie uit Kreta, Cretanthos Mountain Farming 750ml

Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 750ml

SKU: CD03
Regular price €27,95
€3,73 /100 ml
  • Delivery in Benelux, Germany & Spain
  • Fast shipping
  • Secure payment
  • In stock, ready to ship
  • Inventory on the way
Tax included. Shipping calculated at checkout.

The Cretanthos Mountain Farming Extra Virgin olive oil is made from the famous ''koroneiki'' olives. The olives for this particular oil come only from fields of the highest mountain in Crete, the Psiloritis. Due to the altitude (200m) at which these olives grow, they are rich in polyphenols (antioxidants) which are very beneficial for health. This olive oil has a very accessible fruity and slightly bitter taste and a golden green colour. The olive oil has received awards for its excellent quality from many international organizations worldwide.

  • Accessible fruity and slightly spicy taste
  • Acidity of 0.4%
  • Rich in antioxidants (320mg/kg Polyphenols)
  • Recognized five times for “Excellent Quality & Very High Polyphenol Content” by various global organizations
Sold Out
polyfenolen olijfolie uit Kreta, Bio en extra vierge Pamako Tsounati 500 ml
Pamako Polyphenols Olive Oil 500ml (+2000 mg/kg) - Tsounati
€34,95
€6,99/100 ml
Biologische early harvest olijfolie uit Kreta met hoge polyfenolen, extra vierge van Cretanthos
Cretanthos - Early Harvest - Olive Oil 500ml
€23,95
€4,79/100 ml
Extra vierge Griekse olijfolie uit Kreta, Cretanthos Mountain Farming 750ml
Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 750ml
€27,95
€3,73/100 ml
Extra vierge Griekse olijfolie uit Kreta, Mountain Farming selectie van Cretanthos
Cretanthos - Mountain Farming - Olive Oil 500ml
€19,95
€3,99/100 ml
Sale
Klados Extra Vierge Olijfolie 250ml – Griekse olijfolie koud geperst
Klados extra virgin olive oil
from €7,95 Regular price €12,95 Save €5
€3,98/100 ml
Recently viewed